O mnie

 

Nasz umysł i ciało powinny być w równowadze. Mówimy wtedy, że czujemy się zdrowi. Choroba, jaką jest cukrzyca jest naruszeniem tej równowagi. Cukrzyca od dzieciństwa zawsze była dla mnie wyzwaniem i prowokacją do działania. To tak jakby ktoś nieoczekiwanie wezwał Cię do odpowiedzi – co wiesz o sobie? jakie masz środki do walki? jaką decyzję podejmiesz: poddasz się czy zaczniesz działać? Postanowiłam działać rozumiejąc wszystkie swoje ograniczenia wynikające z choroby. Tworzyłam galerie sztuki, które były moim życiem i które sprawiły, że czułam się zdrowa i szczęśliwa. Wszystkich kochających sztukę zapraszam na kawę do mojej galerii – Galerii Sztuki TAB.


Teresa Pomykała

Teresa Pomykała, z domu Leśniewska, pochodzi z rodu Dziewięckich herbu Oksza. Aktualnie jest właścicielką Galerii Sztuki TAB w formie Internetowej Galerii Sztuki z Salonem Sprzedaży. Ostatnią stacjonarną galerię sztuki prowadziła w Hotelu Gromada - Lotnisko w Warszawie. Wcześniej była właścicielką kilku galerii sztuki w ekskluzywnych hotelach w Warszawie i Krakowie, a także galerii sztuki w Pradze Czeskiej. Była pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę.

Teresa Pomykała w „Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej” (edycja 2015) została uhonorowana notą biograficzną. Kliknij na książkę, aby otworzyć notę biograficzną.

Pierwszą galerią sztuki, którą prowadziła Teresa Pomykała była Galeria Sztuki „Derby” na warszawskim Ursynowie (1978-1981). Galeria połączona była z kawiarnią i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Galeria – kawiarnia zorganizowała 7 wystaw i wernisaży malarskich. Po przerwie, już w latach 90-tych, Teresa Pomykała ponownie pojawiła się na arenie sztuki zakładając – już jako Galeria Sztuki TAB - sieć galerii przy warszawskich hotelach Sofitel Victoria, Novotel, Vera i Gromada-Lotnisko oraz w Grand Hotelu w Krakowie. W roku 2000 powstała filia Galerii Sztuki TAB w Pradze Czeskiej, w Pałacu Kinskych na praskim starym mieście, gdzie zaprezentowano dzieła kilkunastu polskich artystów.

Teresa Pomykała była opiekunką i menadżerem Grupy Twórczej Artystów Malarzy „Paleta Polska”. Grupa powstała w przeddzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Integrowała 29 artystów uprawiających realistyczne malarstwo sztalugowe o specyfice rdzennie polskiej. (więcej na zdjęciu obok).
Pierwszą wystawą „Palety Polskiej” była ekspozycja w 2004 roku w Muzeum Mazurskim w Szczytnie pod nazwą „A to Polska właśnie”.

Teresa Pomykała w swojej działalności nie ograniczała się jedynie do wystawiennictwa i sprzedaży dzieł sztuki. Aktywnie śledziła rynek artystyczny, potrafiła wyszukiwać, a następnie promować artystów młodych, wspomagała i prezentowała twórców zapomnianych, organizowała również pokazy mody młodych i ambitnych stylistów. Wkrótce zasłynęła w środowisku jako życzliwy, rozmiłowany w sztuce i jej twórcach mecenas, opiekun i promotor.
W połowie lat 90-tych Teresa Pomykała podjęła ścisłą współpracę z niedawno zmarłym Edwardem Arnoldem - wiedeńskim krytykiem sztuki, właścicielem galerii sztuki i wydawnictwa dwumiesięcznika „Vernissage” poświęconemu sztuce. Od tej pory magazyn ten regularnie zamieszczał informacje o działalności pani Teresy, promując wskazanych przez nią polskich artystów.

Teresa Pomykała była organizatorką nie tylko wystaw malarskich, ale także rzeźbiarskich i pokazów mody. Największa wystawa rzeźbiarska miała miejsce w hotelu Novotel w listopadzie 2010 roku. Była także organizatorką Pleneru Malarskiego „Aviator” w styczniu 2010 roku także w hotelu Novotel.

Teresa Pomykała była organizatorką, ze strony polskiej, czterech wystaw we Włoszech, w których wzięli udział polscy malarze.
II Międzynarodowa Wystawa Malarstwa, Grafiki i Fotografii „Barwy Polski w Rzymie", Rzym 14/03 – 28/03/2010.
IV Międzynarodowa Wystawa Malarstwa i Grafiki „Natale di Roma” w Rzymie 18/04 – 29/04/2010.
Wystawa „Arte Donna” w Rzymie 16 – 20/04/2012
Wystawa „Arte Uomo” w Rzymie 13 – 18/05/2012

Teresa Pomykała na terenie swoich galerii sztuki zorganizowała kilkudziesięciu artystom malarzom, grafikom, fotografikom i rzeźbiarzom wystawy ich twórczości. Wszystkie wystawy połączone były z wernisażami. Wszystkie informacje o wystawach znajdują się w zakładce „Kronika wystaw”.

Teresa Pomykała jest od zawsze ofiarodawczynią obrazów na aukcje charytatywne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa i aukcja prac plastycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Warszawskim Oddziale Terenowym Krajowego Towarzystwa Autyzmu o nazwie „Jedno spojrzenie - dwa światy”. Wystawa odbyła się 30 listopada 2008 roku w Hotelu Novotel. Szczegółowa informacja o tej aukcji i innych aukcjach charytatywnych organizowanych przez Teresę Pomykałę – w zakładce „Kronika wystaw”.


Uhonorowana nagrodami:
- International Arch Of Europe Award for quality and excellence Gold Category, Frankfurt 2008, za osiągnięcia na polu organizacyjnym i promocyjnym rynku sztuki.
- Złotą Syrenką Warszawy od Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy,
- Złotym Krzyżem “Zasłużona dla Warszawy” od Prezydenta Warszawy,
- Międzynarodową Nagrodą “The Bizz 2012” przyznawaną przez Światową Konfederację Biznesu WORLDCOB (Huston, USA) za wyróżniającą się działalność biznesową połączoną z propagowaniem sztuki w kraju i za granicą. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 14/04/2013 w Barcelonie.
- Odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej” (21.11.2013). Order został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Podziękowania

Dziękuję:

  • Andrzejowi Symonowiczowi i Barbarze Zaskórskiej za wsparcie w realizacji moich marzeń utworzenia Galerii Sztuki TAB (Teresa - Andrzej - Barbara),
  • Profesorowi Ryszardowi Ciach za zaproszenie mnie do otwarcia galerii sztuki w Hotelu Grand-Hotel w Krakowie,
  • Dyrektorowi Grand-Hotelu w Krakowie za przekazanie do dyspozycji mojej galerii podziemi hotelu,
  • Dyrektorowi Hotelu Novotel w Warszawie, Pani Wandzie Raczyńskiej za zaproszenie mnie do otwarcia galerii sztuki w siedzibie hotelu,
  • Programowi Telewizyjnemu TVP2 "Qadrans Kultury" za regularne transmisje z działalności wystawienniczej moich galerii,
  • Telewizji POLSAT za piękny film z wernisażu i wystawy Pani Anny Halarewicz pt. "Chopin Black&White" w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie,
  • Pani Redaktor Monice Witkowskiej z TVP2 za towarzyszenie mi w podróżach do Włoch, pomoc w tłumaczeniach i przygotowywanie relacji z odbywających się na terenie Włoch wystaw z udziałem Galerii Sztuki TAB,
  • Dyrektor Hotelu Gromada - Lotnisko Pani Barbarze Wilczyńskiej oraz całej Dyrekcji i Zarządowi Spółki "Gromada" za możliwość otworzenia mojej galerii w holu głównym hotelu Gromada - Lotnisko oraz możliwość korzystania z powierzchni całego hotelu na cele wystawiennicze.

 


Teresa Pomykała
tel. +48 693 804 403