SALON SPRZEDAŻY

O mnie

 

Nasz umysł i ciało powinny być w równowadze. Mówimy wtedy, że czujemy się zdrowi. Choroba, jaką jest cukrzyca jest naruszeniem tej równowagi. Cukrzyca od dzieciństwa zawsze była dla mnie wyzwaniem i prowokacją do działania. To tak jakby ktoś nieoczekiwanie wezwał Cię do odpowiedzi – co wiesz o sobie? jakie masz środki do walki? jaką decyzję podejmiesz: poddasz się czy zaczniesz działać? Postanowiłam działać rozumiejąc wszystkie swoje ograniczenia wynikające z choroby. Tworzyłam galerie sztuki, które były moim życiem i które sprawiły, że czułam się zdrowa i szczęśliwa. Wszystkich kochających sztukę zapraszam na kawę do mojej galerii – Galerii Sztuki TAB.


Teresa Pomykała

Teresa Pomykała, z domu Leśniewska, pochodzi z rodu Dziewięckich herbu Oksza. Aktualnie jest właścicielką Galerii Sztuki TAB w formie Internetowej Galerii Sztuki z Salonem Sprzedaży. Ostatnią stacjonarną galerię sztuki prowadziła w Hotelu Gromada - Lotnisko w Warszawie. Wcześniej była właścicielką kilku galerii sztuki w ekskluzywnych hotelach w Warszawie i Krakowie, a także galerii sztuki w Pradze Czeskiej. Była pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę.

Teresa Pomykała w „Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej” (edycja 2015) została uhonorowana notą biograficzną.

Pierwszą galerią sztuki, którą prowadziła Teresa Pomykała była Galeria Sztuki „Derby” na warszawskim Ursynowie (1978-1981). Galeria połączona była z kawiarnią i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Galeria – kawiarnia zorganizowała 7 wystaw i wernisaży malarskich. Po przerwie, już w latach 90-tych, Teresa Pomykała ponownie pojawiła się na arenie sztuki zakładając – już jako Galeria Sztuki TAB - sieć galerii przy warszawskich hotelach Sofitel Victoria, Novotel, Vera i Gromada-Lotnisko oraz w Grand Hotelu w Krakowie. W roku 2000 powstała filia Galerii Sztuki TAB w Pradze Czeskiej, w Pałacu Kinskych na praskim starym mieście, gdzie zaprezentowano dzieła kilkunastu polskich artystów.

Teresa Pomykała była opiekunką i menadżerem Grupy Twórczej Artystów Malarzy „Paleta Polska”. Grupa powstała w przeddzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Integrowała 29 artystów uprawiających realistyczne malarstwo sztalugowe o specyfice rdzennie polskiej. (więcej na zdjęciu obok).
Pierwszą wystawą „Palety Polskiej” była ekspozycja w 2004 roku w Muzeum Mazurskim w Szczytnie pod nazwą „A to Polska właśnie”.

Teresa Pomykała w swojej działalności nie ograniczała się jedynie do wystawiennictwa i sprzedaży dzieł sztuki. Aktywnie śledziła rynek artystyczny, potrafiła wyszukiwać, a następnie promować artystów młodych, wspomagała i prezentowała twórców zapomnianych, organizowała również pokazy mody młodych i ambitnych stylistów. Wkrótce zasłynęła w środowisku jako życzliwy, rozmiłowany w sztuce i jej twórcach mecenas, opiekun i promotor.
W połowie lat 90-tych Teresa Pomykała podjęła ścisłą współpracę z niedawno zmarłym Edwardem Arnoldem - wiedeńskim krytykiem sztuki, właścicielem galerii sztuki i wydawnictwa dwumiesięcznika „Vernissage” poświęconemu sztuce. Od tej pory magazyn ten regularnie zamieszczał informacje o działalności pani Teresy, promując wskazanych przez nią polskich artystów.

Teresa Pomykała była organizatorką nie tylko wystaw malarskich, ale także rzeźbiarskich i pokazów mody. Największa wystawa rzeźbiarska miała miejsce w hotelu Novotel w listopadzie 2010 roku. Była także organizatorką Pleneru Malarskiego „Aviator” w styczniu 2010 roku także w hotelu Novotel.

Teresa Pomykała była organizatorką, ze strony polskiej, czterech wystaw we Włoszech, w których wzięli udział polscy malarze.
II Międzynarodowa Wystawa Malarstwa, Grafiki i Fotografii „Barwy Polski w Rzymie", Rzym 14/03 – 28/03/2010.
IV Międzynarodowa Wystawa Malarstwa i Grafiki „Natale di Roma” w Rzymie 18/04 – 29/04/2010.
Wystawa „Arte Donna” w Rzymie 16 – 20/04/2012
Wystawa „Arte Uomo” w Rzymie 13 – 18/05/2012

Teresa Pomykała na terenie swoich galerii sztuki zorganizowała kilkudziesięciu artystom malarzom, grafikom, fotografikom i rzeźbiarzom wystawy ich twórczości. Wszystkie wystawy połączone były z wernisażami. Wszystkie informacje o wystawach znajdują się w zakładce „Kronika wystaw”.

Teresa Pomykała jest od zawsze ofiarodawczynią obrazów na aukcje charytatywne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa i aukcja prac plastycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Warszawskim Oddziale Terenowym Krajowego Towarzystwa Autyzmu o nazwie „Jedno spojrzenie - dwa światy”. Wystawa odbyła się 30 listopada 2008 roku w Hotelu Novotel. Szczegółowa informacja o tej aukcji i innych aukcjach charytatywnych organizowanych przez Teresę Pomykałę – w zakładce „Kronika wystaw”.


Uhonorowana nagrodami:
- International Arch Of Europe Award for quality and excellence Gold Category, Frankfurt 2008, za osiągnięcia na polu organizacyjnym i promocyjnym rynku sztuki.
- Złotą Syrenką Warszawy od Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy,
- Złotym Krzyżem “Zasłużona dla Warszawy” od Prezydenta Warszawy,
- Międzynarodową Nagrodą “The Bizz 2012” przyznawaną przez Światową Konfederację Biznesu WORLDCOB (Huston, USA) za wyróżniającą się działalność biznesową połączoną z propagowaniem sztuki w kraju i za granicą. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 14/04/2013 w Barcelonie.
- Odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej” (21.11.2013). Order został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Podziękowania

Dziękuję:

  • Andrzejowi Symonowiczowi i Barbarze Zaskórskiej za wsparcie w realizacji moich marzeń utworzenia Galerii Sztuki TAB (Teresa - Andrzej - Barbara),
  • Profesorowi Ryszardowi Ciach za zaproszenie mnie do otwarcia galerii sztuki w Hotelu Grand-Hotel w Krakowie,
  • Dyrektorowi Grand-Hotelu w Krakowie za przekazanie do dyspozycji mojej galerii podziemi hotelu,
  • Dyrektorowi Hotelu Novotel w Warszawie, Pani Wandzie Raczyńskiej za zaproszenie mnie do otwarcia galerii sztuki w siedzibie hotelu,
  • Programowi Telewizyjnemu TVP2 "Qadrans Kultury" za regularne transmisje z działalności wystawienniczej moich galerii,
  • Telewizji POLSAT za piękny film z wernisażu i wystawy Pani Anny Halarewicz pt. "Chopin Black&White" w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie,
  • Pani Redaktor Monice Witkowskiej z TVP2 za towarzyszenie mi w podróżach do Włoch, pomoc w tłumaczeniach i przygotowywanie relacji z odbywających się na terenie Włoch wystaw z udziałem Galerii Sztuki TAB,
  • Dyrektor Hotelu Gromada - Lotnisko Pani Barbarze Wilczyńskiej oraz całej Dyrekcji i Zarządowi Spółki "Gromada" za możliwość otworzenia mojej galerii w holu głównym hotelu Gromada - Lotnisko oraz możliwość korzystania z powierzchni całego hotelu na cele wystawiennicze.

 

GALERIA SZTUKI TAB
Teresa Pomykała

ul. Baleya 8
02-132 Warszawa
e-mail: tab-galeriasztuki@wp.pl
tel. +48 693 804 403
Bank Pekao SA
44 1240 1112 1111 0010 7171 3903

Galeria Sztuki TAB